24 Eylül 2010 Cuma

Meyve ye Meyve...


Her akşam rutin halinde tekrarlanıyor bu cümle.

Ama alışkanlık işte, ne yapayım olmuyor.Ne meyve yemeyi seviyorum, ne de aklıma gelip de hazırlıyorum.

Oldum olası kilo problemi olan bir yapım var.Normal insan boyutlarında 3 öğün yesem, alır başımı giderim.

Sanırım çocukluktan gelen bir şey bu.Çocukkende oldukça tombidikdim.Hatta o kadar ki, bağdaş kuramaz sırt üstü devrilirdim.Çocukken çok sevimli olan bu durum, büyüdükçe problem olmaya başladı tabii...

Uzun süre rejimlerle kilo vermeye çalıştım.Spordan hiç hazzetmeyen bünyem nedeniyle sadece rejimle giden kilolar, rejim sonrasında olanca hızıyla geri döndü yapıştı bana.

Ama zirveyi doğumdan sonra loğusalık döneminde yaşadım denilebilir.60 kilo olarak başladığım hamilelik dönemimi 76 kilo olarak bitirdim.Sonrasında diyorlar ya doğumda şu kadar kilo bebek şu kadar suyu vs...vs... bayaa kilo verdim diye...Ha ha ben loğusalık dönemimde 83 kiloyu bularak , bir insan için imkansızı başardım :)

Sırrımı açıklıyorum :) üzüm kompostosu,boza,tahin helvası.........

Ne kadarda kolaymış değilmi.Eyyyy yiyip yiyip kilo alamıyorum diye üzülen insanlar ,7 gün 24 saat bunları yiyin daha da kilo alamazsanız hepinize benden iskender kebap :))

Buralara nerden mi geldim.Dodiki tanırsınız bizim kız :)

Malum azcık ayva göbekli :)

O da benim gibi olmasın istiyorum ben.Bu aralar yeniden baleye devam ediyoruz.Sınıftaki en gürbüz çocukta bilin bakalım kim :)

Evet tamam boyu yaşıtlarından oldukça uzun(maşallah lütfen) fakat kiloda fazla...

Şimdi ben bunu anneme söylesem."Küçücük çocuğa diyet yapın bari" der.Beni vicdansız anne yapar.

Oysaki planım şu.

Abur cubur kesilecek yerine meyve,salatalık ve havuç başlanacak.

Evde yenilen yemeklerde pilav-makarna dışında(ki zaten az yaparım) sebze ağırlıklı yemekler pişecek(hem yemesinde mırın-kırın etmiyor hem de zaten bizde çok seviyoruz)

Aslında pişirme düzeninden çok Tabiat yedirirken kendini kontrol edecek.Burası önemli "Doydum" dendiğinde bırakılacak.(tabi bir kaşık aldıktan sonra doydum demesi hali dışında,az biraz da makul ölçülerde desin canım.)

Tabii bir de ananne faktörü var ki bu madde hakkında ne yapabileceğimi bende şu an bilemiyorum.Fikirlere ve önerilere açığım :)


Meyve yemek konusunda aslında kendimden çok babamıza güveniyorum.Herne kadar o da meyveyle çok haşır neşir olmasa da başlangıçtaki cümleyi her akşam kurarak bir tutarlılık örneği gösteriyor.(Lütfen bu cümleyi her akşam kurmaya devam et hayatım:) )


Eh başlayalım o zaman .

Haydi bismillah...6 yorum:

YAŞAMIN KIYISINDA dedi ki...

Bizde de aynı sorun var ama ben anane olarak kendimi frenlemeye çalışıyorum. Bel ile göbek arasını sıkıştırıp "Simitler çoğalmış prenses" dediğimde yüzünü bir görsen. Kıyamıyorum ama anne, baba, dede anane hep birlikte önünü almaya çalışıyoruz. Birde lokumum var erkek, onundan önünde durmaya çalışıyoruz. Bir tene de en küçüğümüz var onu da yedirmeye çalışıyoruz.
Aslında işin zor canım ama yılmak yok devam...

Sabahattin Gencal dedi ki...

"BARSELONA...." BAŞLIKLI ÇALIŞMANIZ "BLOGLARDAN SEÇMELER"DE YAYINLANDI.
HAYIRLI GÜNLER DİLEĞİYLE.

Adsız dedi ki...

bloğunuzda yorum okumak için yorumlara tıklandığında, ya da sayfada herhangi bir yere tıklandığında "facebook islam is beatiful" sayfası açılıyor.bu sizin bilinçli tercihiniz ise sayfanızda bir uyarı olsun da bilelim. yok eğer sizin isteminiz dışıysa kaldırmanızı öneririm

'Berrin' dedi ki...

nasıl gidiyor :)

Tabiat Ana dedi ki...

sevgili adsız,
hayır bu benim tercihim değil ama nasıl kaldırılacağını da bilemiyorum şayet yardımcı olursanız sevinirim.Uyarınız için teşekkürler.

Tabiat Ana dedi ki...

sevgili Berrin,
Dodik azcık silkelendi kilolardan evde pek kabul etmediğinden okulda meyve yiyoruz dolayısıyla eve çooook aç gitmiyor doyduğu yerde bırakıyor fena değiliz yani :)